Fenomén barefoot - teda bosej chôdze ľudí rozdeľuje i spája. Ani odborníci sa jednoznačne nezhodujú na jej prospešnosti či škodlivosti. Asi ako vo všetkom, aj pri chôdzi na boso je dobré zvážiť všetky plusy a mínusy a riešiť ju zlatou strednou cestou.

 

barefoot bosa chodza zdravie prednosti navrhy tipy 4

 

Začnime mamičkami. Pre svoje deti chcú len to najlepšie. Pediatri a ortopédi sa vyjadrujú, že do veku troch rokov sa chodidlo dieťaťa vyvíja a odporúčajú pevnejšiu obuv z dôvodu poskytnutia opory nestabilnému väzivu nôh detí. Topánky odporúčajú najmä na chodenie na tvrdých a rovných povrchoch, na dlaždiciach, parketách či koberci.

Tak isto je na zváženie chodenie na boso pre ľudí starších, ktorí sú desaťročia zvyknutí chodiť v topánkach, pre ľudí so zhoršenou stabilitou a pre osoby, ktoré majú akékoľvek problémy s chodidlami alebo nohami. Či už ide o padnutú klenbu, rôzne degeneratívne ochorenia nôh, zápalové ochorenia alebo iné bolestivé diagnózy pohybového aparátu. V týchto prípadoch je vždy vhodné poradiť sa s lekárom - odborníkom. Opatrné by mali byť aj osoby trpiace na cukrovku, ktorým by mohlo chodenie na boso spôsobiť závažnejšie problémy.

Keď sme si však povedali pre koho nie, je tu aj väčšia skupina osôb, pri ktorých sa chôdza na boso nezakazuje, dokonca je aj odporúčaná. Vždy však treba vedieť, na akých miestach (interiér, exteriér) je chodenie vhodné, ako začať, ako často, ako dlho a akým spôsobom by sa malo realizovať.

 

barefoot bosa chodza zdravie prednosti navrhy tipy 5

 

Aké má chôdza na boso benefity

Vo všeobecnosti sa dá povedať, že chôdza na boso prispieva k celkovému uvoľneniu organizmu, zníženiu stresu, navodeniu psychickej rovnováhy i celkovému zlepšeniu fyzickej odolnosti. Dokáže nám pomôcť pri problémoch zo spánkom. Pri chôdzi bez topánok stimulujeme reflexné body nachádzajúce sa na chodidlách, zapájame pri pohybe viaceré svaly a noha je uvoľnenejšia. Postupná a pravidelná chôdza v studenej rose alebo na chladnom trávniku otužuje organizmus a prispieva k zvyšovaniu imunity.

Ako začať?

Postupne, nie dlhú trasu, vyberte si vhodný podklad napríklad zatrávnenú plochu) a intuitívne kráčajte pokiaľ vám je takáto chôdza príjemná. Ak sa zatiaľ neodvažujete vykročiť do exteriéru, na našom trhu sú rôzne pomôcky, ktoré si môžete aplikovať do interiéru a začať s tréningom kráčania na boso pre svoje zdravie aj v domácich podmienkach.

Spoločnosť Rootyrug vyrába menšie interiérové koberčeky vhodné do interiérov. Majú pútavý minimalistický dizajn vhodný do všetkých domácností. Nohy na ňom posilňuje celá rodina. Koberčeky sú vysokej kvality, vhodné aj pre domácnosti so zvieratkami, tiež do fitnes centier, rehabilitačných pracovísk, do školských a predškolských zariadení. Počas chôdze na koberčeku tvorenom nepravidelne usporiadanými koreňmi si receptory v chodidlách identifikujú povrch a ďalej podľa neho aktivujú svaly, precvičujú chodidlá, zlepšujú koordináciu, rovnováhu.

 

barefoot bosa chodza rootyrug 3

Foto: Rootyrug

 

Spoločnosť Barefu zase ponúka možnosť prilepenia drevených piškótiek DOTS, ktoré sú dizajnovými i praktickými pomôckami na bosú chôdzu. Lepia sa priamo na podlahu v byte, nekĺžu sa, sú štýlové a kreatívne. Vzdialenosti jednotlivých DOTS piškótiek si môžete zvoliť podľa návodu alebo podľa vlastných požiadaviek. Ak by ste chceli skúsiť niečo náročnejšie, v sortimente Barefu nájdete aj drevené balančné polienka, ktoré inšpirujú k prirodzenému pohybu, udržiavaniu rovnováhy, sústredeniu a sú aj ekologickým a trvalo udržateľným umeleckým dielom.

 

barefoot bosa chodza dots 2

Foto: Barefu

 

Iným druhom bosej chôdze je kráčanie po stimulačných ortopedických koberčekoch. Takéto vyrába napríklad spoločnosť Ortho puzzle, sú určené predovšetkým pre deti a ide o moduly, ktoré sa vzájomne spájajú na princípe puzzle. Sú určené na akupresúru reflexných zón chodidla, na ošetrenie a prevenciu plochých nôh, na posilnenie svalov dolných končatín. Chôdza po takýchto koberčekoch sa prirovnáva k manuálnej masáži u profesionála, avšak sú účinnejšie a zaberajú menej času.

 

barefoot bosa chodza ortho puzzle 1

Foto: Ortho Puzzle

Pripravila: Petra Adamcová

 

 

ZDIEĽAJTE NÁS