Letné žabky, či flip-flopy. Podľa prieskumov, žabky vlastní vo svete viac ako 3 miliardy ľudí. Po ich obnosení alebo zodratí končia v zberných nádobách na separovaný odpad. V tom lepšom prípade. V tom horšom, sa z pláží alebo dovolenkových rezortov dostávajú do mora a znečisťujú oceány. Na kenských plážach more denne vyplaví tisíce kusov žabiek.

 

kena plast 4

 

Východoafrické pláže zaplavujú plastové flip-flopy

Nezisková organizácia Ocean Sole ale prišla s nápadom, ako pomôcť životnému prostrediu, ale aj domácim obyvateľom. Nezamestnanosť je v Keni významný problém, preto spoločnosť oslovila domácich obyvateľov na spoluprácu. Zberači odpadu, kreatívci, ale aj organizační pracovníci – takto vyzerá dnes asi tisíc členný tím spoločnosti, ktorá z použitých a vylovených žabiek vyrába nezvyčajné umelecké diela.

 

kena plast 2

 

Z vyzberaných žabiek, ktoré sa umyjú očistia a triedia, vyrábajú formovaním, rezaním a lepením sochy zvierat. Tieto si potom môžu ekologicky zmýšľajúce súkromné osoby i spoločnosti zakúpiť, a to nielen na miestom trhu, ale už aj cez internet.

 

kena plast 0

 

Ochrana životného prostredia i zníženie nezamestnanosti

Tento rok plánuje nezisková organizácia recyklovať viac ako milión žabiek. Okrem postupnej pomoci životnému prostrediu a čistenia kenského pobrežia je spoločnosť zameraná na cieľ znižovať miestnu mieru nezamestnanosti. Sochy a ďalšie výrobky vyrobené z recyklovaných materiálov navyše zvyšujú povedomie o nevyhnutnosti ochrany životného prostredia. Ocean Sole 10% zo svojich príjmov venuje na vzdelávacie programy, ochranu a čistenie pláží a morí, a tiež prispieva na vzdelávanie svojich zamestnancov a ich rodín. Okrem toho podporuje a svojim zamestnancom poskytuje stravu, zdravotnú starostlivosť, spravodlivé mzdy a kariérny postup.

 

kena plast 1

 

O spoločnosti

  • Spoločnosť Ocean Sole, ktorá je neziskovou organizáciou a nadšencom oceánov a ich ekosystémov, recykluje žabky, ktoré sa nachádzajú vyplavené na plážach a vodných cestách v Keni. Tento bizarný a napriek tomu veľmi reálny jav spôsobuje ekologickú katastrofu. Gumové podrážky nielenže ničia prirodzenú krásu pláží a oceánov, ale sú nebezpečenstvom pre ryby a iné zvieratá, bránia mláďatám korytnačiek dostať sa do mora a sú človekom vytvorenou hrozbou pre krehké ekosystémy. Kreatívny tím remeselníkov spoločnosti Ocean Sole premieňa vyradené žabky na slony, žirafy, levy, nosorožce, delfíny, žraloky, korytnačky a ďalšie. Tieto farebné majstrovské diela prichádzajú s dôležitým posolstvom o ochrane morí a vyčarujú úsmevy ľuďom na celom svete. 

Pripravila: Petra Adamcová
Foto: Ocean Sole

ZDIEĽAJTE NÁS