toptrendy logosab logofacebook logo eshop logohladat logo

 

 

 

Oaza

 oazaV porovnaní s klasickým bazénom je menej náročné na údržbu aj prevádzku, odpadá jeho vypúšťanie a používanie chemických prípravkov. Radosť v očiach budú mať najmä deti, pre ktoré je biojazierko oázou. Atypický pôdorys s plytkými zónami je zárukou rýchleho prehriatia vody, čo predlžuje kúpaciu sezónu.

 

Súčasť záhradnej architektúry

Jazierko je dominantou a neoddeliteľnou súčasťou záhrady. Hoci výkopové a stavebné práce sa dajú urobiť aj svojpomocne, montáž hydroizolácie a filtračnej technológie treba zveriť výhradne odborníkom. Hydroizolačná fólia musí byť pružná, odolná proti UV žiareniu, prerazeniu a prerastaniu koreňmi. Aby bolo jazierko vhodné pre kúpanie, veľkosť kúpacej plochy musí byť aspoň 3 m krát 6 m a jej hĺbka 1,3 až 1,6 m. Ďalšiu časť jazierka tvoria plytké pobrežné zóny s hĺbkou vody 20 až 40 cm a sú vhodné pre kúpanie detí a neplavcov. Filtračná zóna musí byť dvadsať percent z celkovej vodnej plochy, zvyšok môže byť využitý na plávanie.

Čistota a hygiena

Kvalitu a čistotu vody zabezpečuje filtračný systém spolu s vodnými rastlinami. Žiadne chemikálie nedráždia kožu ani oči, jazierko je vhodné aj alergikov. Vodu počas filtrácie nasáva skimmer, ktorý zadržuje hrubé nečistoty, čím udržiava hladinu čistú. Voda tečie do armatúrnej šachty s čerpadlom a odkiaľ je odvádzaná do filtračnej zóny v jazere. Tu ju rôzne čistiace a minerálne zóny filtrujú a takto očistená sa vracia späť do kúpacej zóny. Časť vody priteká k pramennému kameňu, kde sa okysličí. Voda sa v plytkých zónach rýchlo zohreje a dostáva sa do kúpacej zóny. Jazierko ostáva príjemne teplé až do neskorých večerných hodín. Preto sú solárne lampy v jeho okolí nielen estetické, ale aj užitočné pre vyznávačov nočného kúpania. V závislosti od teploty vzduchu trvá kúpacia sezóna od polovice mája do konca septembra. Odborníci odporúčajú vodu v jazierku meniť raz za 5 až 10 rokov, na konci sezóny sa teda nevypúšťa. Postačí, ak sa pravidelne dopĺňa vyparené množstvo, čo v lete predstavuje aj jeden centimeter denne.


Rastliny v biojazierku


Vodné rastliny skrášľujú len plytké okrajové časti biojazierka, do kúpacej plochy nie sú vhodné. Spolu s biologickým filtračným systémom, ktorý je nenápadne zabudovaný v brehovej zóne, udržiavajú vodu neustále čistú. Počas ale aj mimo kúpacej sezóny dotvárajú rastliny kolorit záhrady a sú pastvou pre oči majiteľov i okoloidúcich. Biofiltrácia a kolobeh vody sa začína v druhej polovici marca a končí koncom novembra. Na jar a v jeseni môžeme listy vodných rastlín úplne odrezať, počas zvyšku roka postačí len odstránenie odumretých častí. Podľa toho, aká je hlboká brehová zóna, treba voliť aj rastliny. V hĺbke do 40 cm sa dobre darí širšiemu spektru rastlín – okrase, truskavcu, pontedérii, šípovke, klasovke, irisu žltému, pálkam a žabníkue. V trvalo vlhkej zóne v okolí vodnej plochy sa bude výborne dariť kosatcom sibírskym, túžobníku, udatníku, žltohlavu, astilbe, ľaliovkám, prvosienkam, vrbine, brunere či alchemilke. V okolí vodných plôch môžu rásť vybrané druhy listnatých okrasných drevín, avšak treba mať na pamäti, že zrejme budú znečisťovať vodu svojimi opadávajúcimi listami a peľom. Najvhodnejšie sú japonské javory, azalky, vŕby, trpasličie brezy alebo zakrpatené kultivary smrekov, jedlí, cypruštekov a jedľovcov.

Zvieratá v biojazierku

Hoci kúpacie biojazero nie je rybník, minimálne 60 m2 vodnej plochy je dostatočnou plochou pre dve rybky. Nielen že sa dajú v priezračnej vode pozorovať, ale aj požierajú larvy komárov a vážok, takže sa netreba báť ich premnoženia. Takto si rybky vystačia samé a netreba ich prikrmovať. Pre ich život je dôležité, aby hĺbka vo väčšej časti biojazierka bola minimálne 60 cm. Čím viac ich však v jazierku je, tým viac sa voda znečisťuje výkalmi. Pri výbere vhodných rybiek sa treba poradiť s odborníkmi, pretože rôzne druhy majú majú rozdielne požiadavky na množstvo kyslíka vo vode. Náročné sú napríklad japonské koi kapre, ktoré sú typickými obyvateľmi našich jazierok. Pri dobrej starostlivosti môže v primerane veľkom jazierku žiť aj 70 rokov. Ideálna teplota vody je pre koi kapre okolo 20ºC, veľmi dôležité je kŕmenie vysokokvalitnými krmivami.

Text : Katarína Mažáriová
Foto: Ján Bartal

Tento článok vyšiel v publikácii Ekobývanie 2008

 

 

157_f2.JPG 157_f3.JPG 157_f4.JPG 157_f5.JPG

Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby