toptrendy logosab logofacebook logo eshop logohladat logo

 

 

 

Biojazierko – bližšie k prírode

biojazierko

Dnes ľudia opúšťajú túžbu mať v záhrade bazén ako symbol luxusu a módnosti a zaujímajú sa o kúpanie v súlade s prírodou v čistej, chemicky neupravovanej vode.

Príkladom spojenia estetickej funkcie bazéna a prírodného rázu záhrady je biojazierko – v lete využiteľné na plávanie, v zime na korčuľovanie. V porovnaní s klasickým bazénom je menej náročné z hľadiska úpravy vody a odpadá jeho vypúšťanie a používanie chemických dezinfekčných prípravkov. Radosť v očiach budú mať najmä deti, pre ktoré bude biojazierko oázou. Atypický pôdorys s plytkými zónami je zárukou rýchleho prehriatia vody, čo predlžuje kúpaciu sezónu.

Aj pre deti a neplavcov

Jazierko je dominantou a neoddeliteľnou súčasťou záhrady. Hoci výkopové a stavebné práce sa dajú urobiť aj svojpomocne, montáž hydroizolácie a filtračnej technológie treba zveriť výhradne odborníkom. Hydroizolačná fólia musí byť pružná, odolná proti UV žiareniu, prerazeniu a prerastaniu koreňmi. Aby bolo jazierko vhodné na kúpanie, veľkosť kúpacej plochy musí byť aspoň 3 m x 6 m a jej hĺbka 1,3 až 1,6 m. Ďalšiu časť jazierka tvoria plytké pobrežné zóny s hĺbkou vody 20 až 40 cm, ktoré sú vhodné na kúpanie detí a neplavcov. Filtračná zóna musí tvoriť dvadsať percent z celkovej vodnej plochy, zvyšok môže byť využitý na plávanie.

Filtrácia a výmena vody

 

Kvalitu a čistotu vody zabezpečuje filtračný systém spolu s vodnými rastlinami. Kožu ani oči nedráždia žiadne chemikálie, preto je jazierko vhodné aj pre alergikov. Vodu počas filtrácie nasáva skimmer (zberač), ktorý zadržiava hrubé nečistoty, vďaka čomu zostáva hladina čistá. Voda tečie do armatúrnej šachty s čerpadlom, odkiaľ je odvádzaná do filtračnej zóny v jazere. Tu ju rôzne čistiace a minerálne
zóny filtrujú a takto očistená sa vracia späť do kúpacej zóny. Jej časť priteká k pramennému kameňu, kde sa okysličí. Voda sa v plytkých zónach rýchlo zohreje a dostáva sa do kúpacej zóny. Jazierko ostáva príjemne teplé až do neskorých večerných hodín.
Osvetlenie jazierka podvodnými lampami je nielen veľmi estetické, ale aj užitočné pre vyznávačov nočného kúpania. V závislosti od teploty vzduchu trvá kúpacia sezóna od polovice mája do konca septembra. Odborníci odporúčajú vodu v jazierku meniť raz za päť rokov, na konci sezóny sa teda nevypúšťa. Postačí, ak sa pravidelne dopĺňa vyparené množstvo, čo v lete predstavuje aj jeden centimeter z výšky hladiny vody denne.

 

Viac sa dočítate na strane 177 – 179

 

Text Katarína Mažáriová
Foto Ján Bartal


Tento článok vyšiel v publikácii Ekobývanie 2011


biojazierko_001.png biojazierko_002.png

Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby