V novo vznikajúcej štvrti Dogpatch amerického mesta San Francisco bol postavený apartmánový dom, ktorý sa už po pár týždňoch stal zaujímavým orientačným symbolom miesta. V priestore medzi priemyselným nábrežím a rušnou ulicou architekti naprojektovali stavbu, ktorej súčasťou je živá zelená stena.

 

zelena stena SF 1

 

Táto je vysoká 14,6 metra, široká 7,6 metra a siaha cez päť podlaží domu. Živá stena, ktorá pokrýva veľkú časť exteriéru, bola vytvorená miestnymi záhradnými špecialistami na živé steny Habitat Horticulture. Nachádza sa v nej 13 druhov rastlín, navzájom prepojené v prestupujúcom sa vzore.

Mnohé z nich boli vybrané tak, aby prilákali miestne opeľovače, a v ktorýkoľvek deň tu môžete sledovať pri práci včely medonosné, čmeliaky i divé včely. Ako sa vyjadril zakladateľ steny David Brenner, „náš prístup tvorby živých stien dôkladne skúma mikroklímu, potenciálnu rýchlosť rastu a svetelné podmienky celého priestoru, aby sme zabezpečili, že pre každé miesto jedno miesto steny bude zvolený vhodný druh rastliny.“

 

zelena stena SF 2

zelena stena SF 5

 

Stena je viditeľná nielen z exteriéru, ale aj zvnútra budovy, pozdĺž celého interiérového zasklenia od podlahy po strop, ktorým sú lemované chodby na každej úrovni domu. Stena pekne kontrastuje s tmavo bronzovou farbou fasády, ktorá bola zvolená zámerne ako pokračovanie priemyselnej histórie tunajšej oblasti.

 

zelena stena SF 4 zelena stena SF 3

 

V objekte sa nachádza 114 apartmánov i maloobchodné prevádzky. Pre obyvateľov domu je k dispozícii rozľahlé vnútorné nádvorie s chodníkmi a mostami, ktoré prepája obe strany budovy. Nádvorie má súkromné patio, inšpirované marockou architektúrou. K jeho vybaveniu patrí strešný salónik s pohovkami, elegantné ohniská a nádherný výhľad na centrum mesta a most Bay Bridge.

 

zelena stena SF 6

 

Celý projekt svojou výstavbou i fungovaním spĺňa požiadavky na udržateľnosť a snaží sa aj o splnenie kritérií na úrovni LEED Gold.

Certifikácia LEED (Leadership in Energy and Environmental Design) vznikla v roku 1998, aby reflektovala na technologický pokrok v stavebníctve. Budovy hodnotí v nasledujúcich kritériách:

  • Lokalita a doprava
  • Udržateľné miesto výstavby
  • Využitie vody
  • Energia
  • Atmosféra
  • Proces integrácie
  • Kvalita vnútorného prostredia
  • Inovácie
  • Využité materiály a zdroje

Pripravila: Petra Adamcová
Foto: Scot Hargis

ZDIEĽAJTE NÁS