Ak ste ekologickí zanietenci, doma kompostujete, vyrábate si vlastnú kozmetiku a nakupujete striedmo a s rozumom, možno uvažujete aj o inom spôsobe dovolenky, ako v hoteloch so švédskymi stolmi, vysvietenými halami a dennou výmenou bielizne.

 

ekodovolenka 1

 

Nič však nie je nemožné. Sú hotely a ubytovacie zariadenia, v ktorých sa dôsledne dbá na dodržiavanie aspektov súvisiacich s ekológiou, počnúc samotným zasadením hotela do vhodného prostredia, pokračujúc prevedením konkrétnej stavby a zariadenia hotela, nevynímajúc každodenné činnosti súvisiace s hotelovým fungovaním.

Znižovanie spotreby energií

Znižovanie spotreby všetkých druhov energie hotelier dosahujú úspornými žiarovkami, pohybovými senzormi, spínačmi, ktoré regulujú aktivovanie prístrojov podľa vopred nastavených požiadaviek, alebo vypínaním spotrebičov, ktoré nie sú v prevádzke. Nastavenie vykurovania a klimatizácie možno regulovať podľa individuálnych potrieb klientov. Ideálne je alternatívne využívanie energií a používanie úsporných spotrebičov, napríklad pri príprave a podávaní jedál v kuchyni.

Šetrenie vodou

Šetrenie vodou sa dosahujepredovšetkým aplikáciou šetriacich sprchových hlavíc, splachovacieho systému s obmedzovačom vody, šetriacimi vodovodnými batériami, ktoré zamedzujú plnému prietoku vody a nahrádzajú ho vzduchom, alebo batérie na fotobunkové spínanie. Všetkým je známe ukladanie uterákov na vešiak keď nie je nevyhnutné vyprať ich, alebo ich uloženie na podlahu keď sú znečistené. Rovnako je to aj s posteľnou bielizňou, ktorá sa napríklad v 5 - hviezdičkových hoteloch mení denne, ale ak sa klient rozhodne inak, nie je to nevyhnutné. Vyšším levelom šetrenia je využívanie úžitkovej vody napríklad na splachovanie toaliet, umývanie exteriérových a interiérových plôch, polievanie a podobne.

 

ekodovolenka 5

 

Ostatné doplnkové aktivity hotela

Spôsobmi, akými sa ubytovacie, ale aj gastronomické zariadenia môžu zapojiť do zeleného fungovania a ekologického života je veľmi veľa. Napríklad obmedzením čistiacich, pracích a hygienických prostriedkov, ktoré sú toxické a obsahujú chlór. Obmedzenie chemických a uprednostňovanie prírodných prostriedkov na čistenie vôd v bazénoch a septikoch. Postupne sa pristupuje aj k používaniu bezfreónových chladničiek a mini chladničiek na izbách. Novodobým trendom je úplná eliminácia mini chladničiek na izbách a ich náhrada chladiacimi termo nádobami, ktoré sú k dispozícii na vyžiadanie.

Hotel by mal preferovať ekologické balenia malých kozmetických produktov, ktoré sú určené pre klientov, napríklad v recyklovateľnom papieri, tyčinky do uší bez plastových držadiel, bambusové, alebo drevené zubné kefky a podobne. Iným spôsobom poskytnutia hygienických potrieb sú väčšie balenia mydla, šampónov a iných prípravkov, ktoré sú upevnené na stenách kúpeľne a pravidelne sa dopĺňajú.

 

ekodovolenka 4

 

Ako dokáže prispieť hosť alebo klient hotela k ekologickému fungovaniu?

Pre mnohých klientov je ekologické správanie v hoteli prirodzené už z bežného života v domácnosti. Ide napríklad o neplytvanie jedlom, vodou, spomínanými energiami. Klimatizáciu stačí aktivovať v prípade potreby, rovnako aj kúrenie. Čas v sprche trávime tak dlho, ako je nevyhnutné, vaňu s vodou si nenapúšťame niekoľko krát denne.

Do hotelov si môžete priniesť vlastnú kozmetiku, textilné čistiace tampóny, alebo iné viackrát využiteľné hygienické potreby, ktoré si odnášate späť domov. Knihy a časopisy môžete nechať aj v hotelovej čitárni či knižnici, potešia a poslúžia viacerým milovníkom literatúry.

Zaujímavým príspevkom k ekológii na dovolenke je výber konkrétnych druhov opaľovacích krémov, ktoré nespôsobujú ujmu životu pod vodu. Niektoré krajiny sveta už dokonca zakázali používanie krémov, ktoré obsahujú škodlivé zložky a chemické látky negatívne pôsobiace napríklad na znečisťovanie vôd a život podmorskej fauny a flóry.

Výbornou myšlienkou je aj podpora domáceho cestovného ruchu, nech už ste kdekoľvek. Reštaurácie, kde vidíte domácich hostí, prípadne veľa ľudí, sú zväčša zárukou kvality a obľúbenosti. Kultúrne podujatia, oboznamovanie sa so životom ľudí v krajine, návštevy pamiatok a prírodných zaujímavostí, to všetko predstavuje výborný spôsob ako spoznať svoju i cudziu krajinu a mentalitu.

 

ekodovolenka 2

 

Dovolenkovať zodpovedne neznamená necestovať vôbec. Skôr znamená oceniť miesto, kde sa nachádzate, správať sa k nemu s úctou k ľuďom, ktorí v ňom žijú a s úctou k prostrediu, ktoré ho obklopuje, a tým aj k ďalším generáciám, ktoré tu budú vyrastať, alebo ktoré ho navštívia. Malý ostrov Palau uprostred Tichého oceána do svojej krajiny povolí vstup len človeku, ktorý podpíše tento sľub: Budem chrániť váš krásny ostrovný domov. Sľubujem, že budem kráčať jemne, konať láskavo a objavovať s rozumom.

Ak sa tak budeme správať ku každému miestu na Zemi, bude to to najkrajšie čo môžeme pre seba i našu Zem urobiť.

Pripravila: Petra Adamcová

ZDIEĽAJTE NÁS