Len máloktoré zvieratá vzbudzujú u ľudí tak rozporuplné reakcie ako netopiere. Napriek obavám a rešpektu, ktoré títo okrídlení cicavci vyvolávajú, treba povedať, že sú to veľmi užitočné tvory.

 

netopier lietajúca líška uvod

 

Netopiere zohrávajú zásadnú úlohu pri opeľovaní rastlín, rozptyľovaní semien a konzumácii škodcov z ríše hmyzu. Zatiaľ čo mnohé netopiere konzumujú hmyz a za jedinú noc dokážu zjesť množstvo hmyzu rovnajúce sa jeho hmotnosti, iné sa živia nektárom a poskytujú kritické opelenie pre rôzne rastliny, ako sú broskyne, marhule, ale aj tropické ovocie, byliny a korenie. Ďalším zdrojom potravy pre niektoré druhy netopierov je ovocie, čo vedie k ich spomínanej dôležitej úlohe v ekosystéme - rozptylu semien.

 

netopier 2

 

Ohrozené zvieratá

Netopiere však na celom svete rapídne ubúdajú. Spôsobené je to stratou ich prirodzených biotopov a plesňovým ochorením, ktoré sa od roku 2006 začalo v netopierích kolóniách rýchlo šíriť.

 

netopier 1

 Foto: Netypický sfarbený biely netopier, vyskytujúci sa v Hondurase

 

Fakty o netopieroch:

  • Vyskytujú sa na celom svete, okrem extrémnych polárnych oblastí.
  • Najmenší druh netopiera má veľkosť čmeliaka.
  • Najväčšie netopiere, známe ako lietajúce líšky majú rozpätie krídiel až dva metre a hmotnosť 1,5 kilogramu.
  • Lietajúce líšky majú svoj domov v južnej a juhovýchodnej Ázii, Austrálii, východnej Afrike a na niektorých ostrovoch v Indickom a Tichom oceáne.
  • Netopiere sú jediným lietajúcim cicavcom na svete.
  • Vo svete je v tejto chvíli evidovaných viac ako 1400 druhov netopierov.
  • Netopiere tvoria 20% celkovej populácie cicavcov.
  • Niektoré druhy netopierov využívajú na lov a navigáciu tzv. echolokáciu, iné sa spoliehajú len na čuch a zrak.
  • Na Slovensku máme evidovaných 28 druhov zákonom chránených netopierov.
  • Fáma o tom, že netopier sa môže zapliesť do ľudských vlasov je naozaj len povera

 

netopier domček

 Foto: Netopierie domčeky

 

Vieme netopierom pomôcť?

Obzvlášť užitočné pri poskytovaní alternatívnych biotopov sú netopierie domčeky. Samice tu nachádzajú miesto na výchovu a rast svojich mláďat (jedna samica má jedno, maximálne dve mláďatá) a pre ostatných netopierov je to istota a bezpečný domov napríklad v zimnom období.

Domček sa umiestňuje na strom alebo bok domu či kôlne. Ideálne je kúpiť si netopieriu búdku u certifikovaných predajcov, alebo vyrobiť svojpomocne podľa overeného návodu od profesionálov. Domček totiž musí spĺňať viaceré atribúty.

Pripravila: Petra Adamcová

ZDIEĽAJTE NÁS