f logo RGB Hex Blue 512 shop

                       E-shop

 

 

 

Najnovšie články

Na javorovom vrchu

 

na javorovom vrchu 001A zároveň príkladným spôsobom integrovať architektúru objektov do okolitej krajiny.

Vďaka úzkej spolupráci majiteľov nehnuteľnosti s architektmi z ateliéru Estes/Twombly Architects a záhradným architektom Stephenom Stimsonom vzniklo obydlie vyhovujúce každodenným potrebám členov rodiny, interaktívne a dôvtipne prepojené s krajinou, ktorá ho obklopuje. Na päťárovom pozemku vo svahovitom teréne vyrástol nový dom, niekoľko hospodárskych budov a bazén. Situovanie domu a parkovacích miest na jednej strane pozemku dalo priestor záhradnému architektovi, ktorý navrhol komplexný krajinársky projekt.

V rovnováhe s krajinou

Sekundárnemu lesnému porastu na pôvodnom mieste chýbala rôznorodosť rastlinných spoločenstiev. Stavby a úpravy na pozemku boli plánované súčasne, takže budovy sú v úctyhodnej rovnováhe s krajinou. Plánovaná výsadba obohatila pôvodnú vegetáciu o lúčny porast a mokraďové rastliny. Záhrada je prepojená s architektúrou objektov najmä prostredníctvom dlažby a drevených prvkov. Je navrhnutá tak, aby si ju majitelia mohli maximalne užívať. Ich zámer, vytvoriť si domov v lesnom prostredí a čo najlepšie využiť niekoľkoúrovňový terén na vlastné záľuby, sa im mimoriadne vydaril. Spolu s profesionálmi vytvorili pre svoje tri deti prostredie, ktoré v nich povzbudzuje environmentálne cítenie a umožňuje im skúmať prírodné zákonitosti. V súlade s týmito ideami vybudovali na pozemku množstvo krajinných zákutí a prírodných stanovíšť. Odmenou sú im plodiny pestované bez chémie i miesto pre aktívny odpočinok a veľké rodinné udalosti. Navyše sa im podarilo skvalitniť pôvodný ekosystém v danej lokalite.

V záhrade vládne rôznorodosť

Vegetácia na pozemku sa dá rozdeliť na tri typy: štruktúrovaná výsadba v zastavanej časti, prírodná vegetácia typická pre danú lokalitu a produktívna záhrada. Všetky rastliny boli navrhnuté tak, aby odolali návštevám jeleňov a aby produkovali potravu nielen pre členov rodiny, ale i pre sťahovavé vtáky. Rastliny aj plodiny pestujú majitelia organickým spôsobom bez chémie. Po prejazde dlhou alejou javorov cukrových, ktoré zakrývajú výhľad na rezidenciu z hlavnej cesty, sa odhalí nádherný výhľad na sad, kvetinovú lúku, stodolu a okolité lesy. Javory červené, ktoré vytvárajú špalier na južnej strane hlavnej terasy a parkoviska dopĺňajú rozkvitnuté záhony trvaliek a vodná nádrž plná kosatcov, ktoré akoby miznú pri kamennom múre na každej úrovni. Do vlhkej priehlbne v najnižšej časti pozemku majitelia vysadili pôvodné paprade, kalinu obyčajnú, javor červený, buk veľkolistý. Na chutné brusnice a čučoriedky sem chodia nielen domáci, ale i hostia. Prírodný trávnik na svahoch okolo celej rezidencie nevyžaduje náročnú údržbu a navyše je domovom nádherných motýľov a spevavých vtákov. Produktívna záhrada sa skladá z ovocného sadu, v ktorom prevažujú nízkokmenné jablone, zeleninovej a bylinkovej záhradky. Celá rodina sa aktívne zapája do pestovania a zberu plodín.


TEXT Ivona Partmanová

FOTO Rosemary Fletcher, Charles Mayer

Viac sa dočítate na stranách 126-131

Tento článok vyšiel v publikácii EKObývanie/bydlení 2013


na_javorovom_vrchu_002.jpg na_javorovom_vrchu_003.jpg na_javorovom_vrchu_004.jpg na_javorovom_vrchu_006.jpg

 

Používaním týchto stránok súhlasíte s používaním cookies, ktoré nám pomáhajú zabezpečiť lepšie služby